Bookmaker artbetting.co.uk - Bet365 review by ArtBetting.co.uk

Bookmaker artbetting.gr - Bet365 review by ArtBetting.gr

Germany bookmaker bet365 review by ArtBetting.de

Premium bigtheme.net by bigtheme.org

HABER KAMERAMANLARI NEDEN MESLEKİ YIPRANMA HAKKINA SAHİP OLMALIDIR?

habkam 19 Mart 2013 0
HABER KAMERAMANLARI NEDEN MESLEKİ YIPRANMA HAKKINA SAHİP OLMALIDIR?

İçinde bulunduğumuz iletişim çağında televizyon haberciliğinin en önemli unsuru olan haber kameramanlarının çalışma koşulları her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Haber kameramanları tüm bu olumsuzluklarla görevlerini yürütmeye devam etmektedirler. Bunlardan bazılarını sizle paylaşmak istiyoruz.

Mesleğimiz gereği kullandığımız kamera, tripod (üç ayak) ve malzeme çantası sürekli yanımızda olması gereken minimum malzemelerdir. Bu üç parça malzemenin toplam ağırlığı 30 kilograma yaklaşmaktadır. Bazen bu malzemelerin yanına 3G cihazı, ışık seti, görüntü montajlamak amaçlı laptop bilgisayar vb. bir çok unsurda eklenmektedir. Bu malzemeleri meslek hayatımız boyunca taşımak bir takım kalıcı fiziki rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Bu ağır koşullar sebebiyle vücudumuzda meslek hastalığı olarak bilinen bel ve boyun fıtığı, omuz çökmesi en çok rastlanan rahatsızlıklarımızdandır.

Bir araştırmaya göre Haber kameramanı meslek hayatı boyunca ortalama 3 – 4 milyon km yol kat etmektedir. Bu sonuç kazalarla karşılaşma yüzdemizin ne kadar yüksek olduğunu açıkça gözler önüne sermektedir.

Haber kameramanlarının çalışma alanları birçok tehlikelerle doludur. Toplumsal olaylar, sel, deprem gibi tabi afetler, terör eylemleri, tatbikatlar, savaş bölgeleri ve benzeri son derece kazalara, yaralanmalara ve can kaybına açık ortamlarda çalışmaktadırlar. Araştırdığınız takdirde yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı ölen yada yaralanan bir çok haber kameramanının  basında haber olduğunu görmeniz mümkün olacaktır.

1987’li yıllarda özel televizyonlar yayın hayatına başlamıştır. Türkiye Haber Kameramanlarının verilerine göre özel televizyonların yayın hayatına başladığı günden bu güne, özel televizyonlarda haber kameramanı olarak görev yapan yüzlerce Haber kameramanından sadece bir kaçı emekli olana kadar çalışabilmiş ve emekliliği hakketmiştir. Yani durum içler acısı bir haldedir.

Tüm bu fiziki unsurların yanı sıra haber kameramanlarının psikolojik yıpranmaları da başlı başına bir sorun haline gelmiştir. Bilimsel bir çok araştırmada dünyanın en stresli işlerinden bir olarak haber kameramanlığı gösterilmektedir. Hemen hemen gittikleri tüm işlerde bir şeyleri kaçırma veya görüntüleyememe kaygısıyla görev yapmaktadırlar. Buna paralel olarak bulundukları tehlikeli ve gergin ortamlarda kendilerini koruma endişesi içinde çalışmaktadırlar. En çok depresyona giren meslek gruplarının başında da haber kameramanları gelmektedirler.

Haber Kameramanlığı mesleği teknolojik gelişmelerle paralel çok hızlı bir şekilde kendini sürekli yenileyen bir meslektir. Eskiden bir kamera iki bölümden oluşurdu ve kayıt ünitesini ikinci bir kameraman kullanırdı. Naklen yayın dediğiniz zaman ise işin içine onlarla ifade edilecek sayıda insan girerdi. Günümüzde ise sadece bir haber kameramanı naklen yayın da dahil olmak üzere tek başına bütün bu işleri yapmaktadır. Cep telefonunun yüzlerce zararından bahsedilen günümüzde Haber kameramanı 10 – 15 GSM hattını aynı anda kullanan 3G cihazını yanında taşımak zorunda bırakılmıştır. Bu cihaz çok zararlı radyasyon değerlerine sahiptir. Buna kafamıza yapışık bir biçimde kullandığımız kameradan yayılan radyasyonu da eklediğimizde Haber kameramanı için istenen yıpranmanın ne kadar yerinde olacağını sizlerin takdirine bırakıyoruz. Bir radyoloji teknisyeninin resmi çalışma saatleri haftada 20-25 saatlerle ifade edilirken, Haber kameramanı 7/24 çalışma koşullarında haftada ortalama 50 saatin üzerinde çalışmaktadır.

Haber kameramanları bir çok kurumda iş güvencesinden yoksun, düşük maaşla, fazla mesai ücreti almadan gece gündüz çalışmaktadır. Yaşları ilerleyip ( en fazla 40 ve 50 yaş arasında ) sen artık yoruldun diyerek çok rahatlıkla gözden çıkarılmaktadırlar. Emekliliklerini hakketmeden 45 yaşında bütün hayatını kameramanlık mesleğine adamış olan bir insan işsiz kaldığı zaman ne yapabilir sizlerin takdirine bırakıyoruz. Haber kameramanlarının %90 ı bu durumla karşılaşmaktadır. Derneklerimiz yıllardır bu durumlara çözüm bulmak için girişimlerde bulunmaktadır. Fakat patronların daha güçlü olması sebebiyle bu durum düzelemediği gibi daha da geriye gitmektedir. Ağır işçi sınıfına girdiğimiz için yıpranma hakkımız vardı. Ancak,1 Ekim 2008 tarihinde yapılan düzenleme ile yıpranma hakkımız kaldırıldı. Bu gelişme geriye giden meslek koşullarının açık bir göstergesidir.

Celal ÇEVİRGEN

15.12.2010

HABER KAMERAMANI

Leave A Response »